Leszámolós gobelin "varróiskola" 3./ Varrás

2012.11.25 21:33

 

7./ Egy kis intermezzó (kitérő) még a kezdés és befejezés öltésmódozatokról (pici trükkökről), hogy minél könnyebben tudjunk kereten varrni, mindent, ha lehet a szinéről rendezzünk el, ne forgassuk sokat a keretet, csak ha nagyon muszáj, ne legyen olyan a kézimunkánk, mint egy dombormű az esetleges sok szin-váltás miatti, hátoldalon lévő sok-sok fonal elvarrástól/öltések alatti fonal áthúzásoktól

. A hátoldalon lévő fonal elvarrások, aláhúzások mindig az öltéssűrűség feszességére vannak hatással, előidézik azt, hogy az öltések feszessége (a kézimunkánk szinén látható módon szinte) nem egyenletes.
Kiinduló pontként én mindig azt a területet keresem himzéshez, ahol van legalább 3-4 öltés egymás mellett. Itt nem probléma a szinéről való kezdés.
I. Pl. 3 öltés alatt a fonal véget el fogom varrni, úgy hogy a színéről teszem ezt. Megpróbáltam lerajzolni egy spór öltéses variációnál. A színéről jobb oldalon kb. az 5. öltés közepén leöltök, a fonalvégből hagyok fönn vagy 1 cm-t, hogy meg tudjam fogni, van akinek egyszerűbb, akkor az csomót köt rá, aláölt a kézimunka alá, az első öltésnél felhozza a fonalat, s kivarrja a 3 öltést úgy, hogy közben figyel arra, hogy a három öltéssel a hátoldalon lévő fonalat rögzítse is. Ha kész a három öltés, akkor a fonal kezdet hátul az öltések alatt keresztben van, akkor a megkötött csomót, illetve a meghagyott 1 cm-es fonalrészt már ollóval levágjuk a kanava mellett. Igy a fonalvég „átkerül már a fonák oldalra, ott kb. ½- 1 cm-es résszel.
II. Sokszor előfordul, hogy 1-2 szemes öltések vannak egy színből csak. Ha van két öltésem egymás mellett, vagy közel egymás mellett, akkor a II. rajz szerinti kezdést és a III. rajz szerinti befejezést tudom alkalmazni. Ez már korábban részletesen ki lett fejtve, ezen az oldalon, a 2. mappa alatt is be lett idézve. A lényeg az, hogy itt is a fonalvégek olyannyira rögzítésre kerülnek, hogy ne bomoljanak ki, de ezt is a színéről oldottuk meg.
III. Persze van olyan eset pl. 1 szemes öltéseknél, ahol a kezdést és a befejezést is egyazon szemnél ne tudjuk megoldani, mert pl. többszörös vastagságú lenne az öltésünk, akkor marad a hátoldalon való 2-3-4 öltés alatti aláhúzás. De ha lehet, ezt minél kevesebbet alkalmazzuk.
E három alkalmazott technikai „malör”-nél a hátoldalon lesznek kb. ½-1 cm-es szabad fonalvégek, így kicsit a hátoldal lehet, hogy subaszerű lesz (pl. több színnél, gyakori színváltásoknál, sok 1-2 szemes öltések előfordulásakor. De kit érdekel!:) A lényeg, hogy így nem bomlanak ki, s „ne húzzuk fel őket” más öltéshelyek hímzésekor a munka színére!:) De így az öltések feszessége, s a kényelmünk elég jól biztosított.

kezdés fentről:a kezdendő kivarrandó szemtől kb két szemre lebökök, és feljövök a kezdőszem közepén, a a legközepén a kettős szálaknak, és onnan lebökök a szem jobb felső sarkába, így varrok a szembe egy mini negyedszemet, utána feljövök jó helyen, a szem bal alsó sarkában és megint le a jobb felsőben, és így elfedem a kezdő negyedszemet, utána varrok még két-3 szemet,
és a szinén az anyagnak levágom a kiálló kezdő kb 1 cm-esre hagyott szálvéget, és így láthatatlan, jól elvarrt a varrás és nem kellett forgatni a munkát.

befejezés fentről:az utolsó öltést nem húzom meg, hanem hagyok egy laza hurkot, és a tűt ugyanannak a szemnek a legközepén a kettős szálak között újra felöltöm, és az egyik sarkán vissza, így öltök egy negyedszemet, amit szorosra húzok annyira, hogy felette az utolsó öltés is a helyére feszüljön, és így elfedje a negyedszemet. Utána a kivarrt utolsó szemtől két-3 szemre felöltök, és az anyag színén elvágom a szálat.
 
 

Téma: Leszámolós gobelin "varróiskola" 3./ Varrás

Nincs hozzászólás.

Új hozzászólás hozzáadása